Biserica de zid al Schitului Draga

Publicat

Biserica este o construcţie nouă din zid, în formă de cruce, interiorul fiind împărţit în altar, naos, pronaos. Are două pridvoare închise. Altarul este luminat de o fereastră la răsărit. Naosul şi pronaosul primesc fiecare lumină de la câte o fereastră, aşezată la sud şi alta la nord. Catapeteasma este din lemn de stejar, sculptat. Naosul, puţin spaţios, se delimitează de pronaos prin arcada care susţine bolta. Absidele naosului nu sunt largi, dar sunt adânci. Pe naos este turla deschisă, de formă hexagonală, cu patru ferestre. Este construită din lemn, cu acoperişul în formă conică, din tablă de zinc în solzi de peşte. Are două pridvoare închise; primul, cu intrare prin nord, este luminat de o fereastră la est, iar al doilea are intrarea tot prin nord şi este luminat de două ferestre aşezate în partea de vest. Toate ferestrele bisericii sunt din lemn, duble, dreptunghiulare. Intrarea în pridvor şi din pridvor în pronaos se face prin uşi de stejar sculptate. În naos şi pronaos, de jur-împrejur, sunt strane din lemn de stejar sculptat. Pardoseala din biserică este din parchet, iar în pridvoare, din ciment. Acoperişul bisericii este din tablă. Faţadele exterioare sunt tencuite şi zugrăvite în praf de piatră albă.

Citește alte articole despre: